Léčba smíchem - CA LUKi

Tetička Fanny

Když slyším písničku o Tetičce Marry, nemohu si nevzpomenout na mou skutečnou tetičku Fanny, která k nám jezdila za maminkou na návštěvu, když jí bylo sedmdesát let.

Perfektně vařila, měli jsme jí pro veselou povahu všichni rádi, bratra Vladíčka naučila čurat do obloučku, aby nečural do plének.

Byla to zvláštní žena, nabitá energií, plná elánu, každého dovedla poučovat, bylo jí všade plno, na všechno měla odpověď, se vším si věděla rady. Tato tetička mne překvapila dvakrát. Poprvé když jsem nečekaně vešel do jejího pokoje a ona cvičila na zemi, nohy vysoko nad hlavou a já viděl Ty její nádherně růžové bombarďáky na jejím plném zadečku. Oba jsme byli překvapení.

Jednou jsem se učil do školy a vedle z kuchyně jsem zaslechl její smutný hlas, jak mamince vypráví:

Víš Adélko, mám veliký problém, s kterým si nevím rady. Mám doma tři nápadníky, a já nevím, kterého si mám vybrat. Karel je stejně starý jako já, má malou penzi, ale pracuje na mé zahrádce. Josef má velkou penzi, ale pořád sedí v hospodě nebo spí. Robert je sice mladší, má malou výplatu, na zahradu by nevkročil, do hospody nechodí, ale božsky miluje. To jsem měl ucho nalepené na nedovřených dveřích a čekal jsem, co na to řekne moje maminka. Ale tetičko, Ty taková zkušená žena, Ty si poradíš se všemi třemi. Ukaž jim, že je máš všechny ráda a že je potřebuješ. A oni se pro Tebe přetrhnou. Jeden Ti bude dávat peníze, druhý bude pracovat na zahrádce a třetí se bude s Tebou mazlit v posteli.

V mých očích sedmdesátiletá tetička byla stará, o to více mne šokovala informace, že v tomto věku se potřebuje milovat. V té době mi nedošlo, že jsou pravdivá slova, že „Láska kvete v každém věku, každý je tak starý, jak se cítí.„ Čas běžel jak splašené koně a já dnes po mnoha létech teprve začínám chápat a rozumět slovům tetičky. Bohužel jí už nemohu říct, že jí rozumím….. Možná se na mne dívá a pousměje se radostí, že jsem si na ní vzpomněl. Kolik asi žije takových tetiček Fanny, nic o nich nevíme, o jejich přáních a touze. Žijí ve svém světě a ve svých nadějích…

Další povídky ze života