Léčba smíchem - CA LUKi

Nejdražší pivo na světě

Když po válce v roce 1945 se v první třídě ptala paní učitelka Benová dětí, kam by se chtěli podívat o prázdninách, tak dostávala různé odpovědi, např. do Ostravy, do ZOO, do Prahy, ale moje odpověď jí šokovala: „Já chci jet do Ameriky„.

Když se z mé odpovědi vzpamatovala, tak se zeptala, proč se tam chci podívat. Protože tam mají UNRU, pomeranče a banány. Její proroctví se naplnilo, když řekla: Jarku, dočkáš se, že i u nás bude banánů a pomerančů dostatek. Amerika v mém podvědomí zůstala dlouhá léta, a tak v roce 1988, to je za 43 let jsem se dočkal a vyrazil jsem jako turista do země mých snů. Přiletěli jsme v podvečer do New Yorku na Kennedyho letiště a vydali se autobusem do hotelu na večeři. Bylo to v říjnu a venku začalo pršet jako z konve. Navíc se náš autobus dostal do dopravní zácpy a cesta se protáhla na několik hodin. Nejhorší pocit, velmi stísňující byl pohled na pošmourné město, zahalené do mlhy a smogu, uvnitř jsem si uvědomil , že opět jednou  jsem střelil kozla, za tolik peněz a trmácení se za poznáním a najednou tohle šokující překvapení. Do hotelu jsme přijeli mimo plán až ve 2 hod. ráno, hladoví, unavení, zklamaní a v šoku, že personál na nás čekal s večeří. První příjemné překvapení trvalo jen velmi krátce, do doby než se mladá krásná číšnice zeptala: Chcete k jídlu džus nebo pivo ? samozřejmě anglicky. Několik z nás si objednali samozřejmě pivo, i když pivo běžně nepiji, pouze jedno k jídlu. Přinesla nám málo vychlazené pivo 0,2 l v plechovce na patentní uzávěr. Po večeři bylo o to větší moje překvapení, když za pivo začala vybírat peníze, chtěla 10 USD a to jsem šel do vývrtky, když jsem dolary kupoval po 50 Kč a tato malá plechovka piva mne stála 500 Kč, a to jsem byl v New Yorku teprve několik hodin a velká část mého kapesného byla v čudu, pardon v žaludku. A tak jsem si na pokoji uvědomil, že jsem právě vypil:  Pro mne nejdražší pivo na světě. Jako zvědavý cizinec a správný turista jsem honil stanice na barevném televizoru, samozřejmě se mi podařilo naladit placený kanál a na obrazovce se objevilo porno. Rychle jsem to vypnul v domnění, že se to nikdo nedoví, bohužel ráno jsem u recepce zaplatil dalších 15 dolarů za poskytnuté služby.

A tak to bylo mé první a nepříjemné setkání s Amerikou, ale příroda, moudrá to čarodějka nás ráno vítala sluníčkem a teplem babího léta, a cesta včetně prohlídky města se dostala do jiné dimenze, uvnitř jsem cítil uspokojení, že jsem to dokázal a jsem na kontinentu snů a  nadějí pro mnohé emigranty. Celo dobu pobytu 16 dnů v USA a Canadě jsem si užíval plnými doužky, vracel jsem se naplněn dojmy a spokojen. Ale to je již jiná kapitola vyprávění.  

Další povídky ze života