Léčba smíchem - CA LUKi

Vánoční stromeček

Na otázku velitele čety, jestli má někdo možnost zajistit větší levný vánoční stromeček se okamžitě přihlásili Buriánek a Krámský.

Moc jim velitel nevěřil, ale podepsal jim opušťák na dva dny a my jsme čekali co se bude dít. Když oba 4 dni byli nezvěstní, uvažoval velitel, že je nechá hledat vojenskou patrolou a zavře je za dezerci. O to větší překvapení a radost byla večer, když před kasárnami zastavilo nákladní auto a Buriánek a Krámský přes bránu přitáhli 4 metrového macka - nádherný strom. Na dotaz velitele, kde byli tak dlouho lakonicky odpověděli: Strom jsme ukradli za 4 hodiny, jenom to potvrzení o zaplacení nám trvalo déle. A opravdu veliteli dali doklad, že tohoto vánočního krasavce  zaplatili a koupili od Lesní správy.

Všichni jsme věděli, že byli čtyři dny u ženských, že se měli dobře a udělali si generálku na vánoční hostinu, strom se postavil, ozdobil a připravila se vojenská vánoční hostina v rámci možností s řízkem, cukrovím a vínem na přípitek. Ani tradiční kapr nechyběl.

Byli to moje druhé Vánoční svátky na vojně, na které rád vzpomínám, protože jsem se těšil domů na další Vánoce. Zejména ve vzpomínkách vidím nerozlučnou dvojici Buriánka a Krámského, pro které neexistoval problém, který by neuměli vyřešit po svém. Často si říkám, kam je zavál osud a zda jim vydržel životní optimismus a pozitivní přístup k životu. Žijí spolu nebo každý jinde. Jestli si i oni vzpomenou u piva na své nesmrtelné příhody. Kdo ví… Já na Vás nemohu zapomenout, to se zkrátka nedá. Když řeknu před manželkou: Buriánek – Krámský, tak se již nahlas smějeme.

Další povídky ze života