Léčba smíchem - CA LUKi

Koňská pracovitost

Byla to nádherná doba, mě 18 let, po maturitě a nástup do prvního pracovního místa, kde jsem vydržel 41 let, to jsem v té době nevěděl.

Zajímala mne jako každého hudba, tanec, krásné mladé dívky, pěstování květin na zahradě a práci jsem jen tak lechtal, měl jsem před nástupem na vojnu na dva roky a to člověk má jiné představy a plány o životě. Kam mne osud zavěje, co mě čeká a nemine.

V tomto báječném skoro nic nedělání jsem velmi rád poslouchal rady starších a moudřejších lidí, s úsměvem jsem si je vyslechl a myslel jsem si své. První moudrost mi předal mistr na dílně výroby přileb pan Ševěczek , který pravil : „Synku, nedělej druhým dobře, nebude Tobě  zle“. V té době jsem si říkal, jaká to je blbost, jaký to je nesmysl. Bohužel, mnohokrát jsem si na něj vzpomněl, že měl 100% pravdu, sám jsem se o tom mnohokrát přesvědčil, ale už jsem mu  nemohl dát za pravdu, odešel brzo na věčnost.

O jednu příhodu se s Vámi velmi rád podělím, která zní neskutečně, neuvěřitelně, ale dle ústního podání je pravdivá. V podniku měli koně, který jim pomáhal plnit plán, jen ty předpisy nedovolovaly pro něj kupovat futro. A tak z koně udělali dělníka u soustruhu, dali mu jméno: Pepa  TAHOUN, dali mu píchačku a každý den mu poctivě píchaly směnu a z jeho výplaty řádně zdaněné mu kupovali vše, co takový kůň potřebuje. Toto v pohodě fungovalo celých 10 let, kdy si ho všimli na Okresní odborové radě, že je třeba dělníka Pepu Tahouna odměnit na konferenci diplomem, medailí a rekreací za jeho poctivý pracovní výkon, plán plní stabilně na 110 %, nemarodí, nebere nemocenskou, pracuje v soboty i neděle,  jeho přístup je třeba  řádně ocenit a jeho zásluhy dát za vzor ostatním odborářům. Ten poprask si neumíte představit, když prasklo, že Pepa je kůň a nikdo nevěděl, jak z této situace vybruslit se ctí.  Pro mě to byla příhoda nádherná, že jsem uměl si jí živě představit, že dokázali již v této době obejít nesmyslné předpisy. A kdyby to nebyl takový tahoun, mohl být soustružníkem ještě mnoho dalších let. Co dělat, koňská povaha, neodmlouvá, nemarodí, nesimuluje, nechá se zapřáhnou a jede jako fretka. Problém byl jen to futro, za co ho koupit. Nebyl  to geniální nápad …

Další povídky ze života