Léčba smíchem - CA LUKi

Copánky

Jednou mi vyprávěla manželka, která je učitelka, která nemá problémy s kázní žáků ve třídě, že nejvíce problémový žák, neformální vůdce třídy, jí provokoval svou délkou vlasů.

Když měla pocit, že to je už neúnosné, rozhodla se řešit tento problém diplomatickou cestou:

Poslouchej Tůma, vidím, že máš nádherně dlouhé vlasy, byla bych ráda, kdyby zítra jsi přišel ostřihaný, nebo jsi si upletl copánky a dal si na ně červenou mašli.

Samozřejmě na tento rozhovor zapomněla a při vstupu do třídy se ozval nesmírný smích. To již věděla, že se něco děje a skutečně, Tůma si dal záležet. Na hlavě nádherné dva copánky, ve kterým měl uvázány dvě červené mašle jako Mařenka z Prodané nevěsty. V prvním okamžiku byla touto drzostí manželka bez sebe a skoro vybuchla, ale včas si uvědomila, že mu dalo volbu dvou variant a on jí poslechl. Zvolil variantu, s kterou nepočítala. Její reakce se třídě velmi líbila, když Tůmu pozvala na stupínek k tabuli a řekla: Musím uznat, že Ti tento účes sluší, otoč se a ukaž se celé třídě, jaký jsi fešák. Nyní si sedni, a jestli mi chceš udělat radost, tak zítra přijdeš ostříhaný.

U těchto problémových dětí s trojkou z chování nikdy nevíte, jak budou reagovat. O to víc byla manželka překvapena, když Tůma seděl ve třídě ostříhaný. Samozřejmě mu poděkovala a do konce školního roku spolu neměli problém. Léta běžela a jedna třída za druhou odcházela do života dospívání.

Jednou po létech za manželkou do kabinetu přišel hezký mladý muž a zeptal, se jestli ho paní učitelka poznává. Manželka říká samozřejmě: Ty jsi Tůma a je z Tebe hezký muž. Jaké máš přání. Z jeho slov byla v šoku: Já jsem hodně přemýšlel, že jsem se Vás dost  natrápil, a tak jsem Vás přišel paní  učitelko pozvat na svou svatbu a předpokládám, že mé pozvání neodmítnete. Moc bych si to považoval. Manželku to nesmírně potěšilo, že se z něj stal hezký a rozumný muž, ale na svatbu, to i pro ní bylo silné kafe.   

A tak zklamanému Tůmovi poděkovala a v rámci možností se mu slušně omluvila z rodinných důvodů. Když mi to vyprávěla, že největší darebák třídy jí pozval na svatbu a někteří premianti jí ani nepozdraví, shodli jsme se v názoru, že do lidské duše člověk nevstoupí a že někdy maličkosti rozhodují o osudu lidí, které vypouštíme do života často nepřipravené. Kolikrát ani neví, jak zrádné je kouření, volná láska, co dokáží udělat z člověka drogy a peníze, jak nebezpeční jsou špatní kamarádi.

Mnohokrát jsem se přesvědčil, i když jsem se přistihl při moralizování, že dnešní mladá generace  je sice jiná, ale i mezi mladými je hodně slušných a dobrých lidí. A tak jsem si vzpomněl na otázku jedné maminky, když jejich dcera  odcházela na diskotéku: Můžeš mi Jarouši říct, co z té naši holky bude ? Manžel jí krátce odpověděl:  Stejná mamina jako Ty, akorát bude více hluchá.

Další povídky ze života