Léčba smíchem - CA LUKi

Vánoce každý rok „stejně“

Toto krásné slovo Vánoce nebo Vánoční svátky v posledních létech přináší do našich životů spěch, shon, nákupní horečku, vánoční nákupy v Polsku, myslíme si, že dárky jsou zde levnější.

Na každém rohu nás čekají velmi výhodné půjčky, hotové peníze do 24 hod. a tak lidé propadají davovému šílenství a pocitu  mít všechno hned a zadarmo. Mnohokrát jsem slyšel, že dárky pro rodinu i známé se kupují po celý rok, dobře se schovají, abychom je před Vánocemi nemohli najít a hledali je všade jinde než tam, kde skutečně jsou zašité. Každý rok si říkám, že tomuto shonu a náporu vánočního šílenství a nákupní horečce odolám a každý rok prohrávám.

Vím, že zejména ženy, mají pocit, že v tomto týdnu před těmito svátky musí trhat světové rekordy v pečení, smažení, vaření, úklidu, praní, žehlení, strojení, tvoření a kouzlení pocitu překrásného rodinného krbu a celého bytu. Na nic nemají dost času a žijí v jednom kole. Koupení a úpravy kapra, bramborového salátu, cukroví. Zajistit štrúdl, koláčky, chlebíčky, ořechy, ovoce, Vánoční oplatky z kostela, med, řízky, šunku, uzené, kávu, čaj, pití pro děti, pivo, šampus, kvalitní víno, koňak nebo Whisky, adventní věnec (který občas shoří), včas ustřihnout Barborku, aby rozkvetla na  Štědrý den, nezapomenout na překrásnou Hvězdici, jmelí pro Štěstí na příští rok, nazdobit stromeček, schovat plnou peněženku pod Štědrovečerní ubrus, schovat šupiny z kapra do peněženky, postarat se o domácí zvířectvo,aby mu také bylo několik dní špatně. Před vlastní štědrovečerní večeři si popřát hodně zdraví,štěstí, rodinnou pohodu a mnoho úspěchů v práci i životě, vzpomenout na všechny, které jsme měli rádi, kteří dále žijí v našich srdcích. Nesmíme zapomenout na všechny vánoční zvyky a obyčeje, rituál, který se musí striktně dodržovat. Pak přichází problém, jak dopravit dárky pod stromeček, aby děti věřili, že to přinesl Ježíšek.  Vlastní rozbalovaní dárku je vždy zátěž nervů, jestli se budou líbit a jestli půjdou vyměnit za menší nebo větší číslo, nebo za co vyměnit troje dědečkovy bačkory.

Stromeček svítí, snažíme se nadechnout po shonu příprav a chystání, děti si hrají s dárky, my máme teprve první chvilku času, který se zastaví a najednou záříme pocitem štěstí z dobře vykonané práce. Tatínek stačil ještě vykouřit jednu cigaretu a chvilku si zdřímnout u televize. Maminka považovala za nejkrásnější dárek knihu, kterou darovala všem kromě jiných dárků. Měla 4 syny, 17 vnoučat a pravnoučat. Ještě jsme stihli všichni zajít na Půlnoční mši do kostela, prohlídnout si osvětlené náměstí, pozdravit všechny známe a spokojeně padnout do postele, přečíst  pár řádků nové knihy od maminky, snít a usínat s pocitem štěstí.  Je nádherné, že jsme na chvíli jiní, uvědomujeme si, že bychom se chtěli   změnit, být lepší, říct blízkým nahlas to, co možná už zítra jim neřekneme….. Neznám hezčí pocit, než dělat radost druhým dárkem, maličkostí, hezkým slovem a úsměvem, vyslovenou nadějí v krásnou budoucnost. Na chvíli zapomenout na každodenní všední starosti, být šťastni a spokojeni se svými nejbližšími. Radujme se, že máme Vánoce každý rok, budou hezčí než Ty letošní. Pro mne je dnes nejhezčím dárkem zdraví, rodina a věrní přátelé. Jsem šťasten, že tyto dary mám, že nejsem sám…

Další povídky ze života