Léčba smíchem - CA LUKi

Co stojí pohřeb

Jednou mne nečekaně přepadla myšlenka: Co vlastně stojí pohřeb.

A tak jsem vyhledal pohřební službu, vstoupil dovnitř a čekal mne šok a údiv. Krásná slečna mi kondolovala a přála upřímnou soustrast, kterou jsem vyslechl s údivem v obličeji. Na dotaz: Kdo Vám laskavě zemřel v rodině,  pro koho chcete pohřeb zajistit, jsem pohotově  odpověděl: Nikdo, pro sebe, údiv přešel na její obličej a dlouho se nemohla vzpamatovat ze šoku, že živý člověk si přišel objednat pohřeb. A tak jsem rychle vysvětlil, že jsem se přišel jenom zeptat a ne zajistit: Co stojí pohřeb, abych nemusel dávat umělé dýchání z úst do úst, kdyby náhodou slečna omdlela. I když na druhou stranu bych se nezdráhal jí pomoci.

Teprve když pochopila, že moje zvědavost je opravdivá, usedla ke svým podkladům: objednávce, ceníku, vzorů parte a mnoha jiným papírům a začala mne zpovídat. Shodli jsem se na krematoriu, řečníkovi, hudbě, písničce, kterou chci zahrát, vzoru a počtu vytištěných parte, 1 věnci se stuhou a kytici na rakev z červených růží. U rakve jsme se zdrželi nejdéle, kde jsem váhal mezi barvou dýhy višně nebo třešně a jak moc by měla být zdobena zlatem.  

Protože mi šlo o představu, že chci nenápadný a důstojný pohřeb v kruhu rodiny, snažil jsem se jí vysvětlit, aby to byla záležitost pro střední vrstvy a tomu odpovídala cena, tak jsme se spolu dopracovali ke konečné částce  13 000 Kč. Mně se ulevilo, že moje rezerva 20 000 Kč a představa je v souladu s realitou skutečnosti, tak jsem slušně poděkoval a se slovy: Slečno, děkuji Vám za ochotu a čas, který jste se mnou strávila, moc jste mne potěšila. Ještě jsem se zeptal, jestli něco platím za předkalkulaci. Po té  jsem se loučil s úklonou a obdivem k její kráse a vyvinutému tělu.  Při mém odchodu se mírně pousmála, jako by říkala:  To je dobře, že ten blázen už vypadl. Ale já se ptám, jak a kde zjistit, kolik si má člověk vytvořit rezervu pro své blízké, aby je nezaskočil nepřipravené financovat Váš odchod z tohoto světa. Možná že bych to zjistil na internetu, ale ten osobní kontakt by mi určitě scházel. Navíc stále slyším, že nás pohřební služby šidí, ale konkrétní čísla se člověk nedoví, na co si má nebožtík dát pozor. Kterou službu využít, a kdo vlastně je konkurence.

Byl jsem spokojen, že jsem si dal odvahu tuto nepříjemnou situaci řešit a zjistit, očekávání předčilo mou představu. Slušnost, ochota, vzhled a pohotovost mi zpříjemnila pár minut života, a obecně se říká: Važte a užívejte si každé minuty, kterou prožijete. A já jich prožil mnoho ve společnosti nádherné dívky i když rozhovor se týkal nepříjemných a smutných  věcí. A to jsou ty paradoxy života, kdy člověk musí kousnout do kyselého jablka, a někdy zjistí, že až zas tak moc to jablko kyselé nebylo. Měl jsem štěstí. Já jsem chytřejší, jak říkával náš přítel a spolupracovník Mirek, klidnější a hlavně vím, co mne čeká, až to bude tu. Protože věřím v dlouhověkost a geny po mamince, myslím si, že poskytnutá informace mi bude prd platná, ale pocit, že jsem to nenechal na náhodu mne uspokojila a už na to nemyslím. To už budou jiné ceny. Sám jsem se této příhodě několikrát zasmál a život jde dál svou cestou…

Další povídky ze života