Léčba smíchem - CA LUKi

Láska na kole

Když se podařilo bratru Mirkovi prosadit, aby mi rodiče koupili nové kolo, jsem netušil, co mne čeká a k čemu mi bude kolo sloužit.

Mirek, o sedm let starší bratr už chodil v 18 létech s děvčaty a potřeboval mít doma před rodiči pevné alibi. Vymyslel, že budeme spolu jezdit na kolech a že dá na mne pozor, aby se nic na cestě nestalo. Párkrát jsme spolu udělali nádhernou turu na kolech a já byl štěstím bez sebe.

To už měl Mirek plán, že mu budu dělat zeď a on si bude užívat. A tak jednou, byl nádherný podvečer, jsme na kolech dojeli pod kopec k lesu, kde již na něj čekalo hezké děvče, jmenovala se Zdenička, i mně se líbila a to jsem byl jedenáctiletý prcek, bráška mi svěřil obě kola a odebral se věnovat příjemným věcem, o kterých jsem neměl ještě tušení. Dokázal ve mně vyvolat pocit důležitosti, že mi svěřuje dvě kola a jedině já je mohu ochránit a uhlídat.

Později jsem pochopil, že zatím co on si užívá, jsem se nudil a dělal vola. A tak jsem se co by zvídavé dítko rozhodl ho šmírovat a na kola se vykašlat. A tak někdy se mi z uctivé vzdálenosti dařilo zahlédnout, jak to vypadá, když se mají dva lidé moc rádi. Pamatuji si, že již v té době jsem byl vzrušený tím, že jsem přesně nevěděl o co se jedná, ale chápal jsem, že to je asi moc příjemné. A tak podvědomě jsem cítil, že s věkem mne bude čekat něco, co jsem neznal a jen jsem o tom slyšel.  

Když si každý z nás vzpomene na své dospívání, nutně si musí uvědomit, že to bylo moc krásné období plné nadějí a zklamání, plné pokusů, zážitků, pocitů, radosti i zklamání, často i omylů. Každý z nás si nese v sobě první polibky, první lásky, první doteky, procházky v dešti, držení se za ruku, špitání nesmyslů a lichotek, společné koukání na hvězdy a spřádání společných snů a plánů.

Já měl to štěstí, že jsem zásluhou bratra Mirka začal chápat všechno dříve, ale smůlu díky poučení mého tatínka, který tvrdil, že když si něco začnu s ženskou, budu mít dítě nebo dostanu pohlavní nemoc. A tak jako muž jsem začal žít daleko později, strach z žen zvítězil nad touhou se milovat. Jaká škoda… Při této příležitosti jsem si vzpomněl na moudrost jednoho právníka, který říkával: Když píšeš - vypíšeš,  když nepíšeš - vyschne. Mluvil o péru, ale myslel na něco jiného. Životní zkušenosti nemá člověk nikdy  podceňovat.

Další povídky ze života