Léčba smíchem - CA LUKi

Mé království

Při pohledu na Britskou královnu Alžbětu II jsem si nedávno uvědomil, že tato krásná a energická žena vládne tak dlouho a moudře, že díky ní toto království vzkvétá. Celý svět jí uznává jako moudrého panovníka.

Máme království velká i malá, nová i ta , která zanikla nebo existují v pohádkách. Toto slovo: „království„ jsem najednou začal vidět v jiném světle a jinýma očima, chápat jako něco, co je nám všem blízké, aniž bychom si toho všimli a uvědomili si to. Karel Gott má své království ve zpěvu a překrásném, kouzelném a nikým nenapodobitelném hlase. Jakub Janda se vznáší ve svém království na lyžích jako pták v oblacích. Katka Neumannová je královnou svého sněžného království v bězích na lyžích a je k neporažení, své království si hájí dlouhá léta. Příkladů by šlo uvézt mnohem více, ale myšlenka, která mne napadla spočívá v něčem jiném. Každý z nás má „své“ království, jenom tomu říkáme každý jinak. Učitelka má svou školu a děti, kterým celý život předává své zkušenosti. Lékař má svou ordinaci, nemocnici a pacienty, kterým vrací zdraví. Sportovec má své nářadí, stadion a touhu stát se králem v daném sportovním odvětví. Pro někoho je královstvím spokojená rodina, pro druhého nenahraditelné zaměstnání, pro mnohé vášnivý koníček nebo velká sbírka. Pro jiné jsou velkým královstvím knihy a vědění. Ve všech případech však platí, že o své království se musíme velmi pečlivě starat a věnovat mu svůj veškerý volný čas, velmi často to  souvisí až s posedlostí. Kromě péče si musíme své království i hájit a zvelebovat. Výhodou toho je, že ve svém království může být člověk sám a to velmi dlouho spokojený, často i na celý život. Nebo ve svém království potřebujeme třeba psa nebo kočku, jiná zvířátka nebo ryby, jiné lidi, přátelé na život i na smrt na příklad u horolezců, vodáků, potápěčů nebo jiných profesích.

Dnes je v módě mít své království v domě, chatě, zahradě, v divadle, ve společnosti, na módních přehlídkách a všade tam, kde se něco děje. Jakákoliv činnost člověka obohacuje, dává mu pohyb těla i myšlení, posouvá ho někam jinam, výš ke svým splněným přáním a touhám. Někteří lidé vidí své království v budoucnosti svých dětí, pro které jsou ochotni obětovat vše. Pokud své království máte nebo ho najdete, pochopíte, že jste v něm šťastni, spokojeni, usmíváte se nebo přímo smějete nad každým dalším úspěchem, život si tvoříte podle svých představ jako mozaiku na stěně a jen Vy sami rozhodujete, koho do svého království pustíte. Království je Vaše radost i starost, práce i odpočinek, potěšení i chlouba. Ve svém království jste svým pánem i poddaným, otrokem svých vášní a tužeb. Své království si můžeme nosit sebou i ve svém srdci, do kterého pustíme jediného člověka, jsme mu věrni a jsme s ním šťastni celý život. Jak jednoduché a jak těžké.

Jaké je moje království ? Měl jsem jich v životě několik, ale jedno mi vydrželo 60 let, byla to zahrada plná květin, okrasných keřů a ovocných stromů, hezky udržovaného trávníku, který sekám každý týden,o tuto se starám a pečuji  dosud a mám pocit, že toto mé království dělá radost i ostatním, když v něm vidí pořád něco krásného kvést. Příroda je mocná čarodějka, jenom jí musíme rozumět a nesnažit se jí ničit. Přeji všem, aby měl každý své království ke spokojenosti své i radosti druhých…

Další povídky ze života