Léčba smíchem - CA LUKi

Nohy

Nohy jdou , jedna za druhou. Nohy patří k lidskému tělu jako samozřejmost, slouží nám k pohybu, radosti, světovým výkonům, kráse i potěšení. Zejména obdivujeme nohy u krásných žen.

Jednou se ptali nesmrtelného pana Menšíka, jestli je horňák, nebo dolňák, s úsměvem jemu vlastním a specifickým hlasem se zeptal: Jestli se mi u žen líbí prsa nebo nohy ? Když ustal bouřlivý smích odpověděl: Já jsem obojetný, někdy tak a někdy jinak. Jak rád na něj vzpomínám.

Jedna manželka přijela z lázní domů, hezky se osprchovala, připravila manželovi dobrou večeří, poseděli spolu při vínečku a hudbě a po vášnivém milování s manželem v posteli pravila tiše: Konečně u sebe. Manžel, profesor češtiny jí odpověděl: Miláčku, spisovně se říká:  Konečně spolu. Promiň drahoušku, já nemluvím s Tebou, ale se svýma nohama.

Když jsme mladí a zdraví považujeme za samozřejmost, si ani neuvědomujeme, že nohy si zaslouží péči a ošetření, zejména klouby trpí při námaze nebo přetěžování. Že máme nohy si vlastně uvědomíme v momentě, kdy nás bolí a to již obyčejně bývá pozdě. Dále dnes, při rozvoji motorismu jsou to právě nohy, které často a obyčejně jako první přijdou k úrazu. Jejich léčba je zdlouhavá a drahá. Dnes hodně lidí trpí bolesti kolen, kyčlí a často i páteře. Bohužel i já jsem podcenil období, kdy jsem měl věnovat tomuto lidskému orgánu patřičnou péči a starostlivost. Krásné přísloví říká: Sportem k trvalé invaliditě. Zářný příklad jsou vzpěrači, fotbalisté,chůze, a mnoho dalších sportů, které dovedou naše nohy potrápit a změnit jejich funkci.

Teprve při operaci kolena jsem se dozvěděl, že toto patří k jednomu z nejsložitějších orgánů lidského těla. A tak když mi někdo přeje hodně zdraví, poděkuji a už se nesměji, dnes si zdraví vážím a beru ho jako dar, jako malý zázrak. Velmi se mi líbil v pořadu „Nikdo není dokonalý“ Jožko Golonka, když prohlásil: Já když ráno vstanu, sednu si na postel, a povídám sám sobě: Dobré ráno Jožinko, nic Tě nebolí, jsi zdravý, sluníčko svítí, važ si tohoto dne, bude krásný. Pochopil jsem ho, že naše zdraví je i v našem přístupu k životu a myšlení člověka, důležité je s optimismem ráno vstávat a s optimismem ulehat.

A tak když mne v poslední době nohy zlobí a bolí, dal jsem jim poslední varování a ultimatum do Velikonoc, jestli nepřestanou zlobit, budu muset hledat pomoc u lékařů. Ale jsem přesvědčen, že bolest nohou je v přímé souvislosti s pohybem, jestli  celý den sedím u počítače, nohy trpí a volají po pohybu. A tak se těším na jaro jako malý kluk, až začnu pracovat na zahradě a  každý týden sekat trávu. Každý člověk potřebuje pohyb. Nejkrásnější pohyb je milování……  A krásné nohy žen: Zaslouží si náš obdiv, pohled a uznání či pochvalu, jejich krása je v poslední době umocněna nošením kalhotek TANGA, které sebou přinesly úplně jiné a nové převratné zážitky. To byl nápad.

Nohy nám celý život slouží a proto si zaslouží naší ohleduplnost, péči a prevenci, starostlivost v době, kdy ještě nebolí, kdy o nich nevíme.  Jak jednoduché a moudré…

Další povídky ze života