Léčba smíchem - CA LUKi

Mozaika našeho života

Mozaika našeho života je a vzniká ať chceme nebo ne, jenom mnoho z nás si neuvědomuje, že existuje a my jsme tvůrci této podivuhodné skutečnosti.

Mozaika se tvoří v našem podvědomí a skládá se ze všech událostí, situací, poznatků, zkušeností, které prožijeme. Je jen na nás, aby toto dílo, tvořené celý náš život bylo krásné a tvořilo jí co nejvíce krásných prožitků a vzpomínek. Bohužel se v ní čas od času objeví i méně krásné kamínky skutečností, které nás mohou poznamenat, nebo v nás zanechat nepříjemné pocity. Důležité v životě je, potlačovat a zapomínat na všechny nehezké okamžiky, učit se odpouštět všem, kteří nám někdy nějak ublížili. Chci li mít mozaiku svého života co nejkrásnější a plnou překrásných prožitků a pocitů, musím se zbavit: závisti, zloby, nenávisti,křivdy, lítosti, strachu, strádání za jiné. Celý život bychom se měli smát, sebekrásnější šaty na krásném muži bez úsměvu jsou obyčejné hadry na věšáku. Smích léčí, pomáhá, prodlužuje život, tvoří život radostnější a hezčí. Dalšími pomocníky při tvorbě mozaiky života jsou hudba a zpěv, četba krásných knih, cestování, setkávání se s moudrými lidmi, čerpání zkušeností od starších lidí, prohlídka nádherných obrazů, které v nás vyvolávají emoce. Každý z nás je v něčem geniální, každý z nás si nosí maršálskou hůl v torně, ale jen málo je vyvolených, kteří na to přijdou, v čem jsou právě oni nejlepší a geniální. Každý z nás prožije různé etapy života a je velké umění se srovnat s životem, když se nám nedaří. S úsměvem jde všechno lépe, budoucnost patří připraveným, opět všeobecně platí: že musíme chtít, musíme umět a musíme dostat šanci. Jak okřídlené a jak pravdivé je, že člověk musí být ve správný čas na správném místě. Kdo je připraven, není zaskočen, kolik máme případů a příkladů lidí, kteří jdou cílevědomě za svým cílem a snem a tento dosáhnou. Proto je život tak krásný, že dokážeme se porvat s překážkami života . Když upadneme, důležité je vstát a jít dál. Každý z nás v životě dělá chyby, jen zkušený člověk se za ně nestydí, poučí se z nich a nedělá je dvakrát.  

Mozaiku našeho života můžeme hodnotit na sklonku svého života a často si říkáme, kdybych měl věk mladých a své zkušenosti, jak bych si to vše zařídil jinak. Toto je jen pouhá úvaha, udělali by jsme jiné chyby, a potkali by jsme jiné trampoty . Důležité v životě je, aby se člověk každé ráno mohl podívat zpříma sobě do očí do zrcadla a nemusel se stydět za své činy. Jednou v pořadu Nikdo není dokonalý se mi líbil výrok známého hokejisty Jožky Golonky, který řekl : Každé ráno když vstanu, se nahlas pozdravím, řeknu si: Nic tě nebolí Jožinko, sluníčko svítí, zase bude krásný den. Pochopil jsem, že sám sebe optimisticky naladí a celý den se snaží prožít v pohodě a naplno. Poučení je velmi jednoduché: Žijme svůj život tak, aby naše Mozaika života byla ta nejkrásnější.

Další povídky ze života