Léčba smíchem - CA LUKi

Historie

Kúpele Lúčky patří mezi nejstarší lázně na Slovensku. Většina současných balneohistoriků začíná s historií těchto lázní zprávami převzatými z balneografie H. J. N. Crantze "Gesundbrunnen der Osterreichischen Monarchie z roku 1777.  Historie lázní se začíná psát v roce 1761, kdy majitel Adam Tutjanský postavil první lázeňskou budovu.

Za zmínku stojí i údaj z roku 1736, kdy se Matěj Bel o lázních zmiňuje ve svém díle "Notitia Hungarie novae historico-geographica".

O Lúčkach a jejich léčebných účincích psali i takové autority balneologie, jako byl svého času Dr. Vietoris, který zpracoval první chemickou analýzu pramenů v Lúčkach. V 19. století se Lúčky staly součástí královského panství Likava. Prefekt tohoto panství Wisner von Morgenstern dal postavit nový objekt s prostornou jídelnou a 17 pokoji pro hosty. V polovině 19. století zde stál už i nový lázeňský dům. Základy moderní, vědecky podložené lázeňské léčby dostaly Lúčky po roce 1948. Termální prameny byly odborně zachyceny, rekonstruovaly se lázeňské domy, ubytovací i společenské prostory byly vybaveny novým zařízením, Vyšetřovací a léčebné pracoviště byly vybaveny moderními diagnostickými a terapeutickými přístroji a zařízením. Na základě těchto předpokladů můžeme počátky lázní v Lúčkach spojovat s první třetinou 18. století.