Léčba smíchem - CA LUKi

Numismatik čenž

Kdysi byl při cestování do zahraničí velký problém získat valuty a když už je člověk získal, tak bylo dalším problémem je nepozorovaně převézt či eventuálně prokázat původ jejich nabytí. A tak když jsem se chystal na zájezd na Kubu tak jsem samozřejmě přemýšlel o tom, jak získat potřebné dolary.

Tehdy mne napadl  bláznivý nápad -  vzít si s sebou československé nepokrčené bankovky a mnoho mincí o různých hodnotách. Zejména jsem měl s sebou hezké papírové desetikoruny.

Při mezipřistání na letišti v kanadském Montrealu jsem se závistí pozoroval jak si ostatní cestující z „civilizovaného“ světa kupují suvenýry a dávají kávu v bystru. Po létech přiznávám, že jsem tehdy uvažoval o tom, že se pokusím vzít si z regálu na památku pro syna nášivku na bundu, která stála pár centů. Jeden český pilot v uniformě mne však pozoroval a pochopil můj úmysl, přistoupil ke mně a povídá potichu : „Neblbni, jsou tu všade kamery, chytí tě a budeš mít průser“. Jak já jsem se tehdy styděl a litoval, že nemám u sebe ani floka.

O to příjemnější mne čekalo překvapení při pobytu na Kubě.

Ve  vhodnou chvíli a na správném místě jsem jednoho dne začal vykřikovat : „NUMISMATICH ČENŽ!“. Reakce na to byla úžasná a neuvěřitelná : za mince jsem dostával dolarovky a centy,za papírové desetikoruny 5 nebo 10 dolarovky, kostarické,kanadské,americké dolarovky. Tento zájem o krásné československé papírové peníze byl k mé velké spokojenosti mimořádný.

A tak jsem nakoupil dárky nejen synovi ,ale celé rodině. Byl to vzrušující zážitek a zkušenost, která mne utvrdila v tom, že všude na světě se platí za nápad.

Nápad to byl dobrý a užitečný…

Další povídky ze života